Motorpal přešel na ERP LN

Společnost Motorpal, a.s., významný světový výrobce vstřikovacích systémů pro dieselové motory a jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v kraji  Vysočina, počátkem letošního roku přešel z IS Baan IV na nejnovější verzi tohoto informačního systému – Infor ERP LN.

Ing. Petr Matějka, COO, vysvětluje proč se Motorpal, i přes nelehkou dobu celosvětové krize, rozhodl na ERP LN přejít.

Vzhledem k zásadní změně výrobního a prodejního prostředí, kde se vše výrazně globalizuje, je potřeba s informacemi pracovat jiným způsobem. Kde dříve stačil selský rozum a „dílenské řízení“ je nyní potřebný zcela jiný nástroj. Pokud hovořím za výrobu, je potřeba dodávat včas, v kvalitě, množství a s nižšími náklady. Co byla dříve přidaná hodnota, je nyní nutnost a pokud jí nemáte, nemáte ani místo na trhu.

Takže jak může pomoci IT? Software přece nevyrábí.

Nevyrábí, poskytuje ovšem informaci. Ze „špatného pána“ je potřebné udělat „dobrého sluhu“. Neřeším otázku, který informační systém je lepší, ERP je ERP, má své chyby a sám o sobě Vás nezachrání. Skrývá v sobě však neskutečné množství dat a ty je potřeba vytěžit. Stejně jako zaměstnance. Jistě víte, o čem je řeč (já TO tam nemůžu najít, než TO zadám tak je to vyrobený,…) Každý si po čase najde svou rutinu, naučenou obrazovku, a ze systému je využívaný zlomek možností.

Takže polidštit a zjednodušit. Firma GEMMA Systems nabídla řešení. V rámci několika workshopů s jejími konzultanty jsme si ověřili, že Infor ERP LN nám tento efekt skutečně může přinést. Povýšení našeho informačního systému na jeho nejnovější verzi jsme naplánovali již na rok 2008. Boj o „přežití“ bohužel proces migrace přerušil a znovu jsme se k němu dokázali vrátit až v polovině loňského roku, rutinní provoz se rozběhl na nové verzi od začátku roku 2011.

Motorpal provozuje 200 licencí pro současně pracující uživatele, kteří jsou rozmístěni ve čtyřech výrobních závodech v Jihlavě, Jemnici, Batelově a ve Velkém Meziříčí. Migraci jsme si ještě „zkomplikovali“ tím, že jsme ji nepojali jako technický upgrade, ale jako příležitost, jak se zbavit množství již zastaralých dat a konvencí, jako výzvu změnit historické číselníky a kmenová data. Takže problémy, problémy a zase problémy. Pokud si vyberete implementačního partnera, který pomůže zavést systém, počítá konzultantské hodiny a bere vás pouze jako zákazníka – rozlučte se s úspěchem. Potřebujete někoho, kdo chápe Vaše výrobní a organizační problémy, dokáže vyjít s Vašimi klíčovými uživateli a povznese se nad neustálé ukazování na „viníka“ pomalého průběhu implementace. Ruku na srdce – za většinu zpoždění si můžeme sami a začíná to u kvality dat a končí podceněním spotřeby času. Takže GEMMA Systems. Dobrá volba. Ne se vším můžu být spokojený, ale vždy jsme se férově dohodli.

Teď systém ERP LN. Plánovací algoritmy se zásadně neměnily, co se změnilo, je pracovní prostředí. Asi jako kdybyste na PC přešli z prostředí DOS na Windows. Velké řídící panely, tzv. dashboards, odvádění práce čárovými kódy, nový servisní modul, technologie Webtop (možnost přístupu do podnikového IS odkudkoliv), propojení s produkty Microsoft Office, a spousty dalších uživatelsky příjemných vylepšení. Baan máme v Motorpalu od roku 2000, dosavadní změny verzí uživatelé zaznamenali jenom jako „nějakou“ změnu tam nahoře v IT. Teď tu změnu vidí u sebe i před sebou na monitoru. A Motorpal ji pociťuje jako součást nutných opatření, které jej umožňují držet na trhu.

Nahoru